Αγαπητοί γονείς,

Σας ενημερώνουμε ότι με την κανονική επαναλειτουργία των δια ζώσης μαθημάτων από Δευτέρα 1/2/21, θα πρέπει με βάση τις ισχύουσες διατάξεις και οδηγίες του ΥΠΑΙΘ –Υπ. ΥΓΕΙΑΣ και ΕΟΔΥ, με σκοπό πάντα την προστασία των μαθητών/τριών και όλων των οικογενειών μας να έχετε υπ’ όψιν σας τα εξής:

1. Ο χώρος του σχολείου απολυμάνθηκε την Πέμπτη 28/1/2021 από συνεργείο του Δήμου Αθηναίων.
  2. Η ώρα προσέλευσης των μαθητών του Γυμνασίου από τη Δευτέρα 1/2/2021 θα γίνεται ως  ακολούθως,  για να αποφεύγεται ο συνωστισμός κα να τηρούνται τα μέτρα προστασίας:

Α’ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ : 8:15πμ

Β’ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ : 8:25πμ

Γ’ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ : 8:35πμ

Παρακαλείσθε για την ακριβή τήρηση της ώρας προσέλευσης.

1. Λόγω της ανάγκης για διαρκή και αποτελεσματικό εξαερισμό των αιθουσών διδασκαλίας οι μαθητές/τριες θα πρέπει να είναι ενδεδυμένοι με ρούχα αρκετά ζεστά.
  2. Ο/Η κάθε μαθητής /τρια θα πρέπει εισερχόμενος και καθ’ όλη τη διάρκεια παραμονής του στο σχολείο να φοράει υποχρεωτικά μάσκα με τον ενδεδειγμένο τρόπο από ΕΟΔΥ δηλ. καλύπτοντας τη μύτη και το στόμα του (σε περίπτωση άρνησης χρήσης μάσκας, δε μπορεί να μπει σε αίθουσα διδασκαλίας, παίρνει απουσία και τον παραλαμβάνει ο κηδεμόνας του από το σχολείο).
  3. Ο/Η μαθητής/τρια πρέπει να διαθέτει και εφεδρική μάσκα στη τσάντα του σε περίπτωση που χάσει τη μάσκα που φορά ή αυτή καταστραφεί. Σας υπενθυμίζουμε ότι οι υφασμάτινες μάσκες πρέπει να πλένονται καθημερινά για να επαναχρησιμοποιούνται.
  4. Ο/Η μαθητής/τρια οφείλει να απολυμαίνει συχνά τα χέρια του κατά την είσοδο στην αίθουσα διδασκαλίας-υπάρχει πάντα απολυμαντικό διάλυμα σε κάθε αίθουσα- μετά από κάθε διάλειμμα και να σέβεται τους κανόνες υγιεινής όταν χρησιμοποιεί τις τουαλέτες με ιδιαίτερη προσοχή.
  5. Κατά την ώρα του διαλείμματος οι μαθητές/τριες ΣΥΝΕΧΙΖΟΥΝ ΝΑ ΦΟΡΟΥΝ ΜΑΣΚΑ και να κρατούν αποστάσεις. Σε περίπτωση που γευματίζουν πρέπει να βρίσκονται σε απόσταση ασφαλείας από τους συμμαθητές τους.
  6. Τη Δευτέρα 1/2/2021 κατά το το πρώτο δίωρο από το ωρολόγιο πρόγραμμα ενημερωθούν εκ νέου οι μαθητές για τα μέτρα προστασίας και θα διανεμηθεί η 2η υφασμάτινη μάσκα στους μαθητές και τις μαθήτριες (η 1η είχε διανεμηθεί την ημέρα του Αγιασμού κατά την έναρξη του σχ.έτους).